Zavod Emma izvaja delavnice z naslovom “Nasilje! Kaj lahko storim?”, namenjene otrokom, mladostnicam ter mladostnikom, katerim pomagamo oblikovati stališče do nasilja in ničelne tolerance.
Namen delavnic je povečanje občutljivosti mladih in njihovo vključevanje v program, ki bo prispeval k razvoju drugačnih, nenasilnih oblik obnašanja, odzivanja in oblikovanja novih strategij za preprečevanje nasilja med in nad mladimi. Prek delavnic mladim nudimo možnost, da lahko spregovorijo in izrazijo svoje mnenje, se informirajo o različnih možnostih pomoči ter se seznanjajo z njihovimi pravicami in dolžnostmi v primerih nasilja. Prav tako jih seznanjamo z različnimi oblikami nasilja, ukrepi in načini ravnanja v primerih nasilja, načinih povečevanja lastne varnosti, s spoznavanjem in prepoznavanjem negativnih vedenjskih vzorcev, učenjem socialnih veščin. Na ta način želimo prispevati k večji zaščiti otrok, mladostnikov ter mladostnic pred različnimi oblikami nasilja, izkoriščanja, zlorabe ter diskriminacije.
V skladu z Nacionalnim programom socialnega varstva je namen programa prispevati k večji solidarnosti, zmanjševanju neenakosti, preprečevanju nestrpnosti, zastopanju načel nediskriminacije na vseh področjih življenja in dela. Gre za razvoj modela, katerega cilj je razviti dobre medčloveške odnose ter vključitev mladostnikov v oblikovanje preventivnega programa za osveščanje in preprečevanje nasilja.
Vsebina delavnic:
- Kaj je to nasilje in kako ga prepoznati?
- Osebne izkušnje, kako so se počutili, kaj so naredili?
- Kaj lahko JAZ naredim, ko vidim ali doživim nasilje?
- Video posnetki različnih situacij nasilja in pogovor na to temo.
- Igra vlog: kako bi se postavili v teh situacijah, iz pozicije žrtve in pozicije izvajalca nasilja.
- Učenje o učinkovitih obnašanj in vedenja v primerih nasilja.
- Kako se nasilju uspešno izogniti, učenje veščin komuniciranja, tehnik uspešnega reševanja problemov brez fizičnega ali/in psihičnega nasilja.
- Kako jasno reči NE vsem, ki jih želijo ogroziti.
METODE: metoda pogovora, risanja, simulacija situacij, ki jih otroci prepoznavajo kot nasilje