USPOSABLJANJE ZA DELO Z ŽRTVAMI NASILJA
V Zavodu Emma posebno skrb namenjamo prostovoljnemu delu in vsako leto 2x letno organiziramo osnovno usposabljanje, ki je na eni strani namenjeno vsem, ki se želijo spoznati s problematiko nasilja in na drugi strani tistim, ki se želijo aktivno vključiti v programe pomoči žrtvam nasilja.
Osnovno usposabljanje obsega 36 ur. Udeleženke in udeleženci preko predavanj, pogovorov, iger vlog in simulacij primerov spoznavajo nasilje v luči družbenega fenomena, učijo se tehnik telefonskih ter osebnih pogovorov, spoznavajo zakonodajo in institucije, ki lahko pomagajo osebam z izkušnjo nasilja. Ob zaključku osnovnega usposabljanja z vsakim udeležencem/udeleženko opravimo intervju, na osnovi katerega se skupno odločimo za morebitno nadaljnje sodelovanje. Z vsemi, ki se po osnovnem usposabljanju odločijo za sodelovanje, podpišemo dogovor o sodelovanju ter izjavo o varovanju osebnih podatkov ter jih skladno z njihovimi interesi vključimo v delovno usposabljanje. Le-to poteka individualno ob pomoči po stažu starejših prostovoljk in sodelavk Zavoda EMMA. Vsem prostovoljkam in prostovoljcem pa omogočamo tudi dodatna usposabljanja, ki potekajo v organizaciji Zavoda EMMA in drugih vladnih in nevladnih organizacij, kar pripomore k nenehnemu izpopolnjevanju in osebni rasti.
Prostovoljno delo je v naši organizaciji izjemno pomembno in ga zato z veliko odgovornostjo in trudom spremljamo in skupaj s prostovoljci sooblikujemo. Povezujemo se tudi s Slovensko filantropijo, CNVOS in številnimi vladnimi in nevladnimi organizacijami.
OSNOVNI CILJI PROGRAMA SO:
- vključiti čim večje število prostovoljk in prostovoljcev v družbeno odgovorno delovanje na področju prevencije in pomoči žrtvam nasilja
- ponuditi znanja in širok pogled na fenomen nasilja v družini in družbi
- aktivirati prostovoljce, da s svojim konkretni angažiranjem prispevajo k uresničevanju vizije organizacije, ki je ničelna toleranca do nasilja, kar je tudi v interesu lokalne skupnosti
- usposobiti bodoče prostovoljke in prostovoljce za čim bolj strokovno in odgovorno delo na področju prevencije nasilja
- usposobiti, angažirati in nuditi znanja bodočim prostovoljcem na področju mreženja organizacij,
- usposobiti prostovoljke in prostovoljce za neposredno delo z osebami z izkušnjo nasilja (učna pomoč za otroke iz ranljivih skupin, spremstvo, zagovorništvo, telefonsko svetovanje)