Nasilje nad ženskami in otroci obstaja v vseh državah na svetu in predstavlja temeljno kršenje človekovih pravic ter veliko oviro v prizadevanjih, da bi se dosegel cilj enakosti med spoloma ter cilji na področju razvoja in miru. Nasilje je vedenje, ki se ga v mnogih primerih naučimo v družinah, v drugih medčloveških odnosih, v šoli, iz medijev. Potrebno se je zavzemati za oblikovanje družbene klime, ki ne bo strpna do nasilja nad ženskami in do nasilja nasploh. Prepričanje, da je nasilje nedopustno, mora postati splošno sprejeta norma. Poskrbeti je potrebno za učinkovito zaščito žensk in otrok pred nasiljem, povzročiteljem nasilja pa jasno sporočiti, da bodo za nasilja kaznovani z zakonom.
Zmanjšanje nasilja v družbi je mogoče dolgoročno le, če vsak v svojih odnosih spodbujamo nenasilno vedenje in reševanje konfliktov ter potrebna in primerna znanja posredujemo svoji okolici. Na ta način lahko preprečujemo prenašanje škodljivih nasilnih vzorcev vedenja iz generacije v generacijo.
Nasilje je problem družbe in ne posameznika!
Na podlagi tega izhodišča Zavod Emma izvaja preventivne programe, ki dvigajo zavest o problematiki nasilja, ki ponujajo alternativne modele reševanja konfliktov, ki preprečujejo nastanek nasilja med posamezniki in ki spodbujajo aktiven pristop k reševanju problematike nasilja v družini in družbi.
Izvajamo sledeče preventivne dejavnosti: